2004

2004 Dream Team

Pos

Player’s Full Name

School

Year

P

Tony Clausen Jenison 12
P Mike Powers St. Clair Shores South Lake 12
P Will Jostock Lapeer West 12
P Chris Rusin Divine Child 11
P David Nykerk Holland West Ottawa 12
C Bill Killian Chippewa Hills 12
C Doug Pickens Brother Rice 12
C Melvin Williams Saginaw Aurther Hill 12
1B Scott Cain Divine Child 12
1B Aaron Powell Clarkston 12
INF Zach Putnam Ann Arbor Pioneer 11
INF Evan Sharpley Marshall 11
INF Addison Turk Clarkston 12
INF Jason Hoisington Pinconning 12
INF Chris Nadeau Saline 11
INF Brandon Fanion Marysville 12
OF Sam Palace Clarkston 12
OF Ryan Sontag Monroe Jefferson 12
OF Cody Nolan Brother Rice 12
OF Scott Sommavilla Holland West Ottawa 12

OF

Jeff Ritter Carleton Airport 12

U

Jeff Richard West Bloomfield 12

 

 Coach Of The Year: Scott Salow   Homer

Season Record: 38-0  

 Mr. Baseball: Doug Pickens-Brother Rice

2004 DIVISION 1 ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Tony Clausen Jenison 12
P Steve Antoniotti Brother Rice 12
P Mike Hart Novi 12
P David Nykerk Holland West Ottawa 12
P Will Jostock Lapeer West 12
C Doug Pickens Brother Rice 12
C Matt Williams Northville 11
C Melvin Williams Saginaw Arthur Hill 12
1B Aaron Powell Clarkston 12
1B Nate Recknagel Lake Orion 12
INF Levi Cheshire Troy 12
INF Chris Nadeau Saline 11
INF Zach Putnam Ann Arbor Pioneer 11
INF Addison Turk Clarkston 12
INF Jon Zalenski Grosse Point North 12
INF Kurtis McMahan Davison 12
OF Sam Palace Clarkston 12
OF John Gregory Rockford 12
OF Scott Martin Ann Arbor Pioneer 12
OF Cody Nolen Brother Rice 12
OF Scott Sommavilla Holland West Ottawa 12
U Jeff Richard West Bloomfiled 12

Coach of the Year: Jerry Holley – Ann Arbor Pioneer

DIVISION 1 ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Ryan Mosher Ann Arbor Pioneer 12
P Ben Jenzen Grosse Point South 12
P Casey Robrahn Jenison 12
P Jesse Christner Brighton 12
P Matt Andrews Portage Northern 12
C Cody Goodell Davison 11
C Jeff Deliz Chippewa Valley 12
C Brock Doud Portage Northern 12
1B Andre Benjamin Grand Ledge 12
1B Pat Radde Forest Hills Central 12
INF Sean Sied Birmingham Groves 10
INF Ryan Eischer Saginaw Heritage 12
INF Andrew Stafford St. Hatt Stevenson 11
INF Sean Markle Jensison 12
INF Justin Gouthro East Lansing 11
INF Keith Marcola Anchor Bay 12
OF Steve Berg Escanaba 10
OF Matt Nickers Novi 12
OF Eli Boike Fraser 10
OF Ryan Franks Portage Northern 12
OF Nick Andrew Grosse Point South 12
U Matt Grassley Grosse Point North 11

2004 DIVISION 1 ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Tony Clausen Jenison 12
P Steve Antoniotti Brother Rice 12
P Mike Hart Novi 12
P David Nykerk Holland West Ottawa 12
P Will Jostock Lapeer West 12
C Doug Pickens Brother Rice 12
C Matt Williams Northville 11
C Melvin Williams Saginaw Arthur Hill 12
1B Aaron Powell Clarkston 12
1B Nate Recknagel Lake Orion 12
INF Levi Cheshire Troy 12
INF Chris Nadeau Saline 11
INF Zach Putnam Ann Arbor Pioneer 11
INF Addison Turk Clarkston 12
INF Jon Zalenski Grosse Point North 12
INF Kurtis McMahan Davison 12
OF Sam Palace Clarkston 12
OF John Gregory Rockford 12
OF Scott Martin Ann Arbor Pioneer 12
OF Cody Nolen Brother Rice 12
OF Scott Sommavilla Holland West Ottawa 12
U Jeff Richard West Bloomfiled 12

Coach of the Year: Jerry Holley – Ann Arbor Pioneer

DIVISION 1 ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Ryan Mosher Ann Arbor Pioneer 12
P Ben Jenzen Grosse Point South 12
P Casey Robrahn Jenison 12
P Jesse Christner Brighton 12
P Matt Andrews Portage Northern 12
C Cody Goodell Davison 11
C Jeff Deliz Chippewa Valley 12
C Brock Doud Portage Northern 12
1B Andre Benjamin Grand Ledge 12
1B Pat Radde Forest Hills Central 12
INF Sean Sied Birmingham Groves 10
INF Ryan Eischer Saginaw Heritage 12
INF Andrew Stafford St. Hatt Stevenson 11
INF Sean Markle Jensison 12
INF Justin Gouthro East Lansing 11
INF Keith Marcola Anchor Bay 12
OF Steve Berg Escanaba 10
OF Matt Nickers Novi 12
OF Eli Boike Fraser 10
OF Ryan Franks Portage Northern 12
OF Nick Andrew Grosse Point South 12
U Matt Grassley Grosse Point North 11

2004 DIVISION II ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Mike Powers South Lake 12
P Lance Bellhorn Pinconning 12
P Dave Ottenwess Grand Rapids West Catholic 12
P Max Miller Andover 12
P Chris Rusin Divine Child 11
C Bill Killian Chippewa Hills 12
C Nathan Marquardt Bullock Creek 12
C David Ekdom Holland Christian 12
1B Rob Campbell Andover 12
1B Scott Cain Divine Child 12
INF Brad Fanion Marysville 12
INF Ryan Shay Divine Child 12
INF Brandon Bennett Comstock Park 12
INF Jason Hoisington Pinconning 12
INF Evan Sharpley Marshall 11
INF Bobby Edelberg Coloma 12
OF Ryan Sontag Monroe Jefferson 12
OF Dave Williams Bay City John Glenn 12
OF Clint Tobias Lakewood 12
OF Jeff Ritter Carlton Airport 12
OF Kevin Skidmore Caro 12
U Ben Knuth St Joseph 12

Coach of the Year:  Tony Demare Divine Child

Record 31-7

DIVISION II ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Eric Nieson New Boston Huron 12
P Bobby Koon St. Clair 11
P Kevin Schweder Bullock Creek 12
P Noah Turner Gull Lake 12
P John Kessick Niles 12
C Digger Towe Charlotte 11
C Andrew Marshall Mason 11
C Darren Tronovich Coopersville 12
1B Steve Everitt Comstock 12
1B Louie Sharp Parma Western 11
INF Jon Foco Pinconning 11
INF Bob Rickstad Comstock 12
INF Nick Klein Grand Rapids West Catholic 12
INF Derek Mitchell Paw Paw 11
INF Chris Marshall Andover 12
INF Brandon Larson St. Mary’s 12
OF Ryan Bardoni Tower 12
OF Robby Pippen Ludington 12
OF Brent Serba Grand Rapids Catholic Central 12
OF Gary Allen Gull Lake 12
OF Michael Dalrymple Stevensville Lakeshore 11
U Kyle Parsons Linden 11

2004 DIVISION III ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Ryan Terry Blissfield 12
P Josh Collmenter Homer 12
P Bud Giddings Muskegon Oakridge 12
P Alex Dawe Shepard 12
P Jeremy Kellogg Morley Stanwood 12
C Zack Benko Blissfield 12
C Matt Poet Clare 12
C Eric Helton Gobles 11
1B Matt Powers Homer 12
1B Lee Sheldon Sandusky 12
INF Tony Williams Hanover-Horton 12
INF Kevin Scholten Calvin Christian 12
INF Brent Shoemate Vassar 12
INF Dan Salvati Morley Stanwood 11
INF Mike Moczydlowski Monroe CC 12
INF Ryan Hopp Morley Stanwood 12
OF Dan Ryan Saginaw Nouvel 12
OF Justin Wilson Blissfield 11
OF Kirk Elsworth Goodrich 11
OF Jon Muff Edwardsburg 12
OF Billy Syrette Bandywine 12
U Max Bell Goodrich 12

Coach of the Year:  Scott Salow – Homer

Record 38-0  

DIVISION III ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Billy Schlee Olivet 12
P Blaine Bendle St. Louis 12
P Brandon Ritchie Schoolcraft 11
P Matt Miller Rudyard 12
P Jon SChaible Manchester 12
C Alex Smith Bad Axe 12
C Nathan Peak Edwardsburg 12
C Drew Thompson Morley Stanwood 11
1B Eric Booth White Cloud 12
1B Casey Udell Brandywine 12
INF Stephan Kretz Saginaw Nouvel 12
INF Cody Johnson Riverview Gabriel Richard 11
INF Steve Terry Three Oaks River Valley 12
INF Mike Siewert Ekelton Pigeon Bay Port 11
INF Matt Brush Swan Valley 12
INF Kyle Smith McBain 12
INF Ryan Dryer Meridan 12
OF Jamie Wilmont Shepherd 12
OF Cody Allen Coleman 11
OF Steve O’Shaughnessy Clawson 12
OF Anthony Pear Edwardsburg 12
OF Thomas Lieto Monroe St Mary’s Catholic Central 10
U Dustin Hodge Montrose 12

2004 DIVISION IV ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P John Spyhalski Gaylord St Mary 12
P Shane McCatty Lutheran Northwest 11
P Mike Bowers Mason County Eastern 12
P Nick Beach Muskegon Catholic 12
P Tom Hine Bay City All Saints 11
C Dan Watts Vandercook Lake 12
C Zack Lapointe Bellaire 11
C Andy Steinke St. Joe Michigan Lutheran 12
1B Adam LaLonde Rogers City 12
1B Tyler Beaugez Fulton Middleton 12
INF Matt Reese Tekonsha 11
INF RJ Schebel Michigan Lutheran 10
INF Joe Sheets Vandercook Lake 12
INF Matt Ponik Posen 11
INF Matt Williams Royal Oak Shrine 12
INF Dennis Jones St Clement 11
OF Troy Blasius Gaylord St. Mary 12
OF Eric Picia Ubly 11
OF Duane Below Britton/Deerfield 12
OF Derek Ringman Reading 12
OF Jason Saylor Lutheran Northwest 11
U Matt Hanenberg Lake Leelanau St Mary 12

Coach of the Year: 
Jim Lepor Lutheran Northwest

Record 25-7

DIVISION IV ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Ben Belanger Bellaire 11
P Brian Sternberg Southfield Christian 11
P C.J Anstead Pittsford 12
P Wade Slavik Fulton 12
P Neil Wagler North Adams 12
C Chad Winsor Fulton Middleton 12
C Darrius Norton Genesee 11
C Josh Turner Pittsford 12
1B Scott Biskup Bay City All Saints 12
1B Nick Elwell Climax Scotts 12
INF Judd Vekaryasz Rogers City 12
INF Nick Burkhart Pellston 11
INF Jeremy Stephens Fulton Middleton 11
INF Jacob Bournay Lake Michigan Catholic 12
INF Jerrod Bryner Camden Frontier 12
INF Mike Lepor Lutheran Northwest 12
OF Justin Kelly Rogers City 12
OF Derek Kresge Fulton Middleton 12
OF Andy Spyhalski Bay City All Saints 12
OF Matt Johnston Lutheran East 12
OF Tyler Millward Climax- Scotts 9
U Jordan Banfield Ann Arbor Green Hills 12

The Official Baseball Of the MHSBCA

The Official Cap of the MHSBCA

The Official Net of the MHSBCA

The Official Custom Uniform Provider of the MHSBCA

The MHSBCA fundraising source

The MHSBCA source for Field Solutions

For all your Baseball Needs

Custom team decals and sports apparel

For all your Dugout needs visit

For your Baseball Equipment Needs

Homefield Turf and Athletic

For all your Banner and Sign needs

Baseball Training information