2008

 2008 Dream Team

P Trevor Cousineau Davison 12
P Rick Dodridge Ogema Heights 12
P Tyler Mills Mt Pleasant 12
P Charlie Fisher Grass Lake 12
P Mark Riashi Grosse Point South 12
C Jared Cowen Davison 12
C Billy Cribbs Rochester 12
C Dustin Ditsworth  Grand Ledge 11
IF Jon Berti Troy 12
IF William Arnold Mt Pleasant 12
IF Brent Orhman Adrain 12
IF Kevin Krantz Traverse City Central 12
IF Torsten Boss Lowell 11
IF Randon Henika Garber 12
IF Andy Lentz Brother Rice 12
1B Mike Schaaf Arthur Hill 11
1B Matt Conway Brother Rice 11
OF Pat Biondi Divine Child 11
OF Curtis Fisher University Liggett 12
OF Jared Hook Portage Central 12
OF Tony Wieber Grand Ledge 11
OF Joe Borowicz Flushing 12
u Mike Ferry Okemos 12

Coach of the Year: Tony Demare Divine Child

Mr.Baseball : Tyler Mills and William Arnold Mt Pleasant

 

 

2008 DIVISION 1 ALL-STATE FIRST TEAM

 

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Trevor Cousineau Davison 12
P Kyle Teague Oxford 12
P Mark Riashi Grosse Pointe South 12
P Adam Clements Saline 12
P Chad Jasman Bay City Western 12
C Jared Cowen Davison 12
C Billy Cribbs Rochester 12
C Dustin Ditsworth Grand Ledge 11
1B Mike Schaaf Arthur Hill 11
1B Matt Conway Brother Rice 11
INF Rodney Hush Dakota 12
INF Andy Lentz Brother Rice 12
INF Kevin Krantz Traverse City Central 12
INF Nick Kissane Grand Ledge 11
INF Torsten Boss Lowell 11
INF Jon Berti Troy 12
INF Mike Carson Lapeer East 11
OF Jared Hook Portage Central 12
OF Jack Scanlon Jenison 12
OF Tony Wieber Grand Ledge 11
OF Joe Borowicz Flushing 12
OF Trey Larocque Stevenson 12
U Mike Ferry Okemos 12

 

Coach of the Year: Scott Theisen Saline

 

 

 

DIVISION 1 ALL-STATE SECOND TEAM

 

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Trey Popp Portage Central 12
P Jason Winowiecki Traverse City Central 11
P Conner Mielock Lake Orion 12
P Zach Cooper Hartland 12
P Russell Luxton Oxford 12
C Jake Roe Jenison 12
C Brad Guenther Saline 11
C Brad Briski Grosse Point North 12
1B Brock Walker Flushing 12
1B Tyler Scott Northville 12
INF Jake Lebrecque Battle Creek Lakeview 12
INF Ben Notario Monroe 11
INF Josh Pippin Warren Mott 12
INF Phil Silva Hartland 12
INF Drew Pyles West Bloomfield 12
INF Jim Martinez De La Salle 11
INF Chris Marsh Dexter 12
OF John Martinez DeLa Salle 11
OF DJ Jaglois Birmingham Groves 12
OF Takahiro Fukui West Bloomfield 12
OF Carson Beauchaine Fraser 11
OF Austin Delmotte Romeo 12
U Steve Pistono Stevenson 12

 

 

2008 DIVISION 2 ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Nate Schultz Gull Lake 12
P Nick Gardetto Airport 12
P Rick Dodridge Ogemaw Heights 12
P Drew Kennedy Alma 12
P Tyler Mills Mt Pleasant 12
C Mark Bond Sparta 12
C Troy Hill Tecumseh 12
C Brent Weil Marine City 11
1B Nate Bell   12
1B Josh Thaxton Benzie Central 12
INF Ryan Jones Haslett 12
INF William Arnold Mt Pleasant 12
INF Cameron Worker Tecumseh 12
INF Brent Orhman Adrian 12
INF Jamie Simpson Dowagiac 12
INF William Johnson Lakeshore 11
INF Alex Beelen Holland Christian 12
OF Pat Biondi Divine Child 11
OF Andrew Pentico Fowlerville 12
OF Cody Grice Dewitt 12
OF Brett Johnson Goodrich 12
OF Pat Bohac Corunna 12
U Ryan Clark Clio 12

Coach of the Year:  Tony Demare Divine Child
DIVISION 2 ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Jared Conkle White Hall 11
P Nick Wheeler Lakeshore 12
P Jeremy Gooding Divine Child 12
P Matt Broder Cranbrook 12
P Jordan Snider Bay City John Glenn 12
C Jarrod Labelle Bay City John Glenn 12
C Pat Arnston Fruitport 12
C Corey Johnson Edwardsburg 11
1B Kyle O’Boyle Midland Bullock Creek 11
1B Zak Wasserman Lakeshore 11
INF Kyle Bobolts Thornapple Kellogg 11
INF Joe Battistelli Allen Park 11
INF Justin Forster Divine Child 12
INF Mike Barbour Lakewood 12
INF Jordan Dean Midland Bullock Creek 11
INF Brandon Kay Marine City 12
INF Caleb Jones Goodrich 11
OF Steve Scoby Delton Kellogg 12
OF Tyler Berger Grand Rapids Christian 12
OF Cody Huge BC Harper Creek 12
OF Chris Schmeltz Chelsea 12
OF Jake Hoose Charlotte 11
U Doug Beattie Escanaba 11

 

2008 DIVISION 3 ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Jake Harris Niles Brandywine 12
P Logan Zammeron Ithaca 11
P Ryan Longstreth Beaverton 12
P Charlie Fisher Grass Lake 12
P Casey Hall Grass Lake 12
C Johnny Estes Blissfield 12
C Kerry Hofmeister Saginaw Valley Lutheran 12
C Cam Ondresky Niles Brandywine 10
1B Josh Buursma Kalamazoo Christian 12
1B Josh White Brooklyn Col. Center 12
INF Randon Henika Garber 12
INF Devin Vandermolen Allendale 12
INF Josh Clark Vandercook 12
INF Jesse McCombs Niles Brandywine 10
INF Brain Diroff Cabrini 12
INF Jon Ostrander Vassar 12
INF Nate Young Kalamazoo Christian 11
OF Justin Lugowski Mayville 12
OF Noah Udell Niles Brandywine 12
OF Taylor Milligan Hudson 11
OF Shawn Jordan Tawas 12
OF Cam Jergens Canterville 11
U Aaron Hudson Blissfield 12

Coach of the Year: Ben Hamilton–Grass Lake

 

DIVISION 3 ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Dan Reidenbach Niles Brandywine 11
P Ty Telgenhof Charlevoix 12
P Jake Oard Beaverton 12
P Seth Hursh Montrose 12
P Corey Cannon Blissfield 12
C John Lesinski Grass Lake 12
C Travis Cline Shepherd 12
C Mitchell Fabride Hillsdale 11
1B Chad Blohm Shelby 12
1B Steve Gorney Frankenmuth 11
INF Hunter Hull White Cloud 12
INF Scott Landis Hillsdale 11
INF Greg Silverthorn Shepherd 11
INF Matt McDonald Pine River 12
INF Alex Dalton Carrollton 12
INF Sean Courtney Lansing CC 12
INF Jon Someneaur Gabriel Richard 11
OF Mike Arksey Vassar 12
OF Brett Cousino SMCC 12
OF Ross McCauley Evart 12
OF Joel Linder Kalamazoo Christian 12
OF Brett Clymer Ida 11
U Phil Tolman Allendale 12
       

 

2008 DIVISION 4 ALL-STATE FIRST TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Craig Wallis Rudyard 12
P Danny Brick TC St Francis 12
P Patrick Gustine University Liggett 12
P Mark Picard North Muskegon 12
P Travis Pohl Pewamo Westphalia 12
C Michael Thomas University Liggett 12
C Ryan Buter North Muskegon 12
C Matt Stephens Fulton Middleton 12
!B John Rhode Rogers City 12
1B Ryan Sexton North Muskegon 12
INF Kevin Crumb Waterford Our Lady of Lakes 12
INF Jake Lyons Webberville 11
INF Matt Pasch Lake Leelanau St Mary’s 12
INF Jeremy Southworth Reading 12
INF Ryan Schario Southfield Christian 12
INF Mike Bleise Beal City 12
INF Mike Acker Coleman 12
OF Justin Litzner Pellston 12
OF Curtis Fisher University Liggett 12
OF Austin Rinard Homer 12
OF Tim Bergsma Southfield Christian 12
OF Ben Weber Fulton Middleton 12
U Tommy Graves University Liggett 12
       

 

Coach of the Year: Warren Kent III North Muskegon

DIVISION 4 ALL-STATE SECOND TEAM

POS PLAYERS FULL NAME SCHOOL YEAR
P Ethan Howard Sacred Heart 11
P Brad Butler Homer 12
P Ryan Baglow Lutheran Westland 12
P Taylor Hill Portland St Patrick 12
P Andrew Fila Harbor Light 10
C Ryan Dillon Reading 11
C Nick Raffin Johannesburg-Lewiston 11
C Jordan Kaufman Ubly 11
C Marc Kwapiszewski Bay City All Saints 12
1B Jake Ritzenthaler Whiteford 11
1B Brandon Payne Genesse Christian 12
INF Adam Pijaszek Bay City All Saints 10
INF Kienen Sutton Lake Leelanau St Mary’s 11
INF Jordan Zempel Rogers City 11
INF Mason Novess Homer 12
INF Sam Ahlersmeyer Lutheran Westland 11
INF Ryan Ross Michigan Lutheran 12
INF Jeremy Whitmore Bellevue 12
OF Hayden McAndrew Lawrence 12
OF Devon Doxey Climax Scotts 11
OF Adam Boden Homer 12
OF Cameron Schmidt North Huron 11
OF Devin Gokey Frankfort 11
U Kyle Zimmerman Frankfort 9

 

 

The Official Baseball Of the MHSBCA

The Official Cap of the MHSBCA

The Official Bat of the MHSBCA

The Official Net of the MHSBCA

The Official Custom Uniform Provider of the MHSBCA

The Official Scoreboard of the MHSBCA

The MHSBCA fundraising source

The MHSBCA source for Field Solutions

For all your Baseball Needs

For your Baseball Equipment Needs

For your Mortgage needs

Prep Baseball Report

Homefield Turf and Athletic

The Official Charity of the MHSBCA